Čistá řeka Sázava – nejen na vlastním toku, ale též na přítocích – proč ne?

cisty-jevansky-potokSpolek Život v Hradci a okolí jako aktivní člen MAS (místní akční skupiny) Posázaví se letos rozhodl zapojit do akce Čistá řeka Sázava čištěním Jevanského potoka, pravostranného přítoku Sázavy.

Asi každý si může položit otázku proč já? Proč vůbec? Voda teče, potoky jsou všech, ale taky nikoho a vlastní koryto potoka je ideálním skládkou odpadu. Kam s ním? Do potoka!

Když se podíváme zpět v čase, je zřejmé, že kromě povodní nikdo potoky pořádně neuklízel. A co ty povodně? No mnoho nepořádku povodně „poponesou“ a část nepořádku odnesou přítoky do hlavního toku Sázavy. Povodně, ale přinášejí také mnoho nepořádku z inundačních území a zastavěných ploch (mnoho plastů, drobný nepořádek) a v neposlední řadě, vodní tok vidí možná někteří z nás jako tekoucí sběrný dvůr.

Jevanský potok v posledních dvou stoletích nikdo neuklízel, snad jedině myslivecká sdružení, při úklidu lesa, jistě odnesli nejeden nepořádek z blízkosti potoka.

Tak a proto jsme si řekli, zkusme to. Kolik přijde lidí? Přijde vůbec někdo? Přijde se na nás alespoň někdo podívat?

cisty-jevansky-potok-kontejner2Sobota 11. 4. to rozhodla. V 10:00 se začínají trousit první účastníci/dobrovolníci. Nakonec se nás sešlo přes 35. Rozdělili jsme se na tři party a vyčistili asi 10 km toku kolem Hradce. Měli jsme připravený jeden pick-up, jeden malotraktor, kontejnery a téměř 50 párů rukou. A kolik přišlo nadšených dětí, a jak sbíraly, byly skvělé. Kolik jsme toho nasbírali? Tři kontejnery všeho možného, od toaletních mís, slamníků, zahradního nábytku, převodovky asi z Fordu T? Obrovské gumy z traktoru, asi někomu upadly, a asi si toho nevšiml, chudák?

Byl to velký svátek nás všech a začátek nové spolupráce, prostě jsme se dohodli a uklidili, to co jsme zvládli. A z čeho máme největší radost? Asi z píle všech dětí, jak sbíraly, jak se snažily!cisty-jevansky-potok-kontejner1 Myslíte si, že tyto děti někdy odhodí cokoliv do potoka jako do pojízdného sběrného dvora??? Ne, tady máme jistotu, určitě ne. Vědí, jak to bolí, jak je to těžké. A jak bylo těm, co možná někdy něco do potoka dovezli? Dívali se na ty mravenečky a s jakým pocitem? Nevíme, ale doufáme, že už tam nikdo nic záměrně neodhodí, stačí, co si voda za povodní sama vezme. A co příští rok? No jasně, půjdeme znova a uklidíme další část, a možná, že se k nám připojí i další sousedé.

cisty-jevansky-potok-malotraktorA nejlepší fór nakonec: „To jste si na to koupili ten malotraktor?“ Ano, koupil jsem si malotraktor a jsem rád, že nám pomohl odvést 8 plných valníčků nečistot – možná 50 plných pytlů toho nepořádku z Jevanského potoka a jeho nejbližšího okolí.

Už se těšíme na další procházku kolem Jevanského potoka, bude jistě ještě lepší, protože jsme si ho alespoň kus uklidili.


Akce byla součástí Čisté řeky Sázavy organizované společnostmi Posázaví o.p.s., Lípa pro venkov z.s., Královská stezka o.p.s. a MAS Havlíčkův kraj o.p.s., které zajistili pytle, rukavice, trička, vodu, svačinu (jablko + tatranka) a malý sud benešovského piva Ferdinand – DĚKUJEME.

Rovněž děkujeme společnosti DHI a.s. Finanční prostředky poskytnuté touto společností nám umožnily nákup vybavení a náčiní, které posloužilo a v budoucnu jistě ještě poslouží, k důkladnějšímu vyčištění Jevanského potoka.