Home » Festivaly a aktivity

Rubrika: Festivaly a aktivity

Význam kulturních a vzdělávacích akcí

Festivaly a vzdělávací akce nejen přináší rozptýlení, možnosti sebezdokonalování a objevování nových věcí, ale prospívají také společnosti jako celku. Jak?

Vhodná náplň volného času

Esitelty kuva Vyznam kulturnich a vzdelavacich akci Vhodna napln volneho casu - Význam kulturních a vzdělávacích akcí

Představte si, že byste nežili na Královéhradecku, ale v nějakém regionu, kde se vůbec nic neděje. Možná by to pro vás nebyl problém. Jste plně zaměstnaní svou prací, rodinou a přáteli a když vám nějaký volný čas přeci jen zbude, dokážete ho smysluplně naplnit vlastními silami. To ale zdaleka neplatí pro všechny. U mnohých nedostatek příležitostí, jak trávit volný čas nějak přínosně, vede k tomu, že se každý den zaseknou na dlouhé hodiny u televizních přijímačů. O tom, jaké může mít nadměrné sledování televize negativní účinky, informoval již před několika lety třeba článek na portálu Novinky.cz.

A pasivní sledování ne vždy zrovna kvalitní TV zábavy je ještě tou lepší variantou. Jistě také znáte někoho, kdo když se nudí, má tendence „tropit neplechu“. Kulturní a vzdělávací akce tak mají ve společnosti důležitou úlohu vytváření příležitostí pro kvalitní a smysluplné trávení volného času.

Integrace společnosti

Esitelty kuva Vyznam kulturnich a vzdelavacich akci Integrace spolecnosti - Význam kulturních a vzdělávacích akcí

Kultura a vzdělání spojují, to je známá věc. Hovořil o tom například tehdejší ministr kultury při příležitosti Evropského roku kulturního dědictví. Věnujeme-li se společně nějakému zájmu, užíváme si ve společnosti druhých hudební zážitky nebo rozvíjíme své znalosti a dovednosti, vytváří se mezi námi spojení. A čím je společnost provázanější, tím je silnější.

Rozvoj společnosti

Esitelty kuva Vyznam kulturnich a vzdelavacich akci Rozvoj spolecnosti - Význam kulturních a vzdělávacích akcí

Festivaly rozvíjejí umělecké cítění. Vzdělávací akce zvyšují naši kvalifikaci, zlepšují znalosti, rozvíjejí dovednosti. A čím je ve společnosti více kultivovaných a vzdělaných jedinců, tím se takovou více stává i společnost sama. Zkušenosti a dojmy si lidé také mezi sebou dále předávají, a tak se pozitivní vlivy různých akcí šíří dále. Takže až příště navštívíte svůj oblíbený festival, nezapomeňte o svých zážitcích vyprávět. Prospíváte tím společnosti.


Proč navštěvovat vzdělávací akce

Možná, že patříte mezi ty, kdo ze slovního spojení „vzdělávací akce“ dostávají osypky. Jste rádi, že máte školu za sebou, a nevidíte důvod, proč se k učení vracet. Chápeme vás. Škola nebyla vždy tím nejskvělejším místem pro mnohé z nás. Ale vhodně zvolené vzdělávací akce jsou něco úplně jiného. Věnujete se při nich výhradě tomu, co vás skutečně zajímá. A také forma bývá atraktivnější, než jak jsme zvyklí ze školních lavic.

Zdokonalit se

Esitelty kuva Proc navstevovat vzdelavaci akce Zdokonalit se - Proč navštěvovat vzdělávací akce

Vzdělávací akce, jako jsou různé kurzy, semináře, workshopy či přednášky, si můžete zvolit zaměřené na oblast, ve které již vzdělání máte. Zjistit nové trendy, oživit své znalosti a dovednosti, no a nebo napravit škody, které na vás napáchala špatná zkušenost ze školství. Možná jste se učili anglicky na základní i střední škole, ale máte obavy, že v cizí zemi byste si nezvládli ani objednat jídlo. Nebo jste se v minulosti věnovali fotografování, ale v běhu každodennosti tohle hobby nějak zapadalo prachem. Třeba je právě nyní ten správný čas k oprášení a znovuoživení vaší fotografické vášně. V neposlední řadě pak musíme ještě jednou zdůraznit odborně zaměřené vzdělávací akce, které vám mohou pomoci zdokonalit se ve vašem pracovním oboru a udržet prst na tepu vývoje v něm.

Objevit něco nového

Esitelty kuva Proc navstevovat vzdelavaci akce Objevit neco noveho - Proč navštěvovat vzdělávací akce

Možná vás vždy tak trochu lákalo malování, ale nerudná učitelka na základní škole s úšklebkem rozprášila vaše umělecké ambice. Nikdy není pozdě vytáhnout ze zásuvky staré sny a začít rozvíjet nový koníček. A nebo cítíte, že vám v životě něco chybí. Můžete si pročíst naše články o vzdělávacích akcích a třeba vás nějaká inspiruje, a objevíte tak v sobě nový zájem, možná dokonce talent.

Potkat nové lidi

Esitelty kuva Proc navstevovat vzdelavaci akce Potkat nove lidi - Proč navštěvovat vzdělávací akce

V našich každodenních životech se obvykle den za dnem setkáváme stále s těmi stejnými tvářemi. Rodina, kolegové, omezený okruh přátel. I když je máme rádi, neškodí rozšířit si obzory. Vzdělávací akce jsou skvělou příležitostí jak poznat zajímavé lidi se stejnými zájmy. A pokud jste single, tak třeba i novou lásku.

Nenechat mozek zahálet

Esitelty kuva Proc navstevovat vzdelavaci akce Nenechat mozek zahalet - Proč navštěvovat vzdělávací akce

Pokud máte už mnoho let stejné zaměstnání, značnou část aktivit už dost možná vykonáváte více méně automaticky. Aby váš mozek nezpohodlněl, je potřeba ho zaměstnávat. Třeba právě nějakou vhodně zvolenou vzdělávací akcí.


Festivaly v královéhradeckém kraji

Na Královéhradecku se každoročně koná celá řada zajímavých festivalů. Pojďme se společně podívat na některé z nich. Připravili jsme pro vás pár tipů na festivaly, jejichž návštěvu byste podle nás rozhodněte neměli vynechat.

Hudební festivaly

Esitelty kuva Festivaly v kralovehradeckem kraji Hudebni festivaly - Festivaly v královéhradeckém kraji

Milovníci jazzu si rozhodně nemohou nechat ujít mezinárodní festival Jazz jde městem (Jazz Goes To Town). O jeho již 26. ročníku v roce 2020 informoval třeba oblíbený portál Novinky.cz. Festival představuje široké žárové spektrum od klasického jazzu až třeba po funky jazz a můžete si na něm vychutnat vystoupení světových jazzových špiček. Ale samozřejmě také českých jazzmanů.

Pokud máte rádi klasickou hudbu, nesmí vaší pozornosti uniknout festival Hudební fórum Hradec Králové.  Už od roku 2005 ho pořádá Filharmonie Hradec Králové ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava. V roce 2016 o festivalu informovala Česká televize ve své reportáži. Festival prezentuje díla druhé poloviny 20. století a začátku století 21. Jeho dramaturgie staví hlavně na orchestrálních a velkoplošných dílech a volí současné světové autory. Hudba se na Hudebním fóru Hradec Králové poutavě pojí s moderními technologiemi.

Gastronomické festivaly

Esitelty kuva Festivaly v kralovehradeckem kraji Gastronomicke festivaly - Festivaly v královéhradeckém kraji

Nejen hudbou živ je člověk. Obliba různých festivalů zaměřených na gastronomii neustále stoupá a my se tomu nedivíme. Jídlo není jen životní nutností, ale přináší také mnoho rozmanitých požitků. Samozřejmě jen to opravdu kvalitní. V královéhradeckém kraji se food festivaly konají samozřejmě také. Pro doporučení vaší pozornosti jsme vybrali několik těch, které považujeme za obzvláště zajímavé. STREET FOOD ROCKS spojuje gastronomické zážitky s těmi hudebními. Art and Food Festival pak přidává k dobru ještě umění. A samozřejmě nemůžeme vynechat pravidelné dožínkové trhy.

Samozřejmě jsme festivalovou nabídku královéhradeckého kraje tímto článkem nevyčerpali. Můžete se těšit na další festivaly, o kterých vám informace přineseme zase jindy.